В основу планування виховної роботи гімназії покладено духовний розвиток особистості, шанобливе ставлення до національно-культурних традицій, оволодіння народною мораллю, етикою, культурою, правами і обов’язками громадянина України.
Виховна робота здійснюється за напрямками: громадянське, патріотичне, трудове, художньо-естетичне, моральне, екологічне виховання, формування здорового способу життя, превентивне виховання, сприяння творчому розвитку особистості через діяльність класних керівників,під час проведення позакласних і позашкільних заходів, залучення учнів до участі у конкурсах, через роботу учнівського самоврядування, діяльність гуртків.
Педагогічний колектив працює над проблемою «Від інноваційних технологій через педагогічну майстерність учителя до формування особистості учня і підготовку його до життя в умовах сьогодення».
Виховні заходи, об’єднані в тематичні місячники, декади, тижні, що проводяться згідно з планом роботи гімназії на навчальний рік.
Виховний процес здійснюють 13 класних керівників, педагог-організатор, заступник директора з виховної роботи, практичний психолог.
Класні керівники планують свою діяльність у відповідності до річного плану роботи гімназії,реалізовуючи виховну проблему «Інноваційна особистість у шкільному середовищі».
Реалізація основних завдань і принципів виховання здійснюється в ряді пріоритетних напрямків.
І. Ціннісне ставлення до себе.
З метою попередження та протидії можливим загрозам життю та здоров’ю учнів у гімназії проводяться заходи безпеки на можливі ризики виникнення надзвичайних ситуацій. У вересні проходить декада безпеки дорожнього руху «Увага! Діти на дорозі!». Упродовж неї організовуються загальношкільні заходи: інтегроване змагання "Пішохід, пішохід, пам’ятай про перехід" для учнів 1-3 класів з правил безпечної поведінки учнів на вулицях і дорогах, конкурс малюнків «Дитина і вулиця; змагання для старшокласників «Сам собі рятувальник», інформаційна кампанія на тему "Засоби захисту" за участю фахівців Державної служби з надзвичайних ситуацій, практичне заняття з відпрацювання плану евакуації зі школи, години спілкування з дітьми різних вікових категорій.
Активізувати інтерес до фізичної культури і спорту, здорового способу життя, розвивати прагнення бути фізично здоровою людиною допомагають різні за тематикою загальношкільні спортивні змагання: відзначення Всесвітнього Дня фізкультури, традиційні Дні здоров’я, змагання з загально-фізичної підготовки, волейболу, футболу, настільного тенісу, силового триборства та інші.
Щорічно гімназисти стають переможцями або посідають призові місця у районних змаганнях «Старти надій», «Шкіряний м’яч », силовому триборстві , змаганнях «Козацький гарт» та баскетболі, в змаганнях з настільного тенісу та легкої атлетики.
ІІ. Ціннісне ставлення до людей, сім’ї, родини
З метою пропаганди кращих народних та сімейних традицій, творчого розвитку особистості, організації цікавого дозвілля вихованців відбуваються: театралізоване свято «Святий Миколай не обмине жодну хатинку, обдарує кожну дитинку!» для 1-3 класів, новорічна програма «Сон у Новорічну ніч» для 1-7 класів, конкурс «Міс Осінь», «Справжній козак», святкові програми до Дня працівників освіти, Дня українського козацтва та Захисника України, 8 Березня, цикли виховних годин «Готовність до шлюбу та сімейного життя», «Домашнє вогнище родинне», практичні заняття «Побут і сім’я».
ІІІ. Ціннісне ставлення до праці.
Виховними досягненнями цього напрямку стали усвідомлення соціальної значимості праці в житті людини, повага до людей праці, навички самообслуговування та суспільно-корисної праці, морально-психологічна підготовка учнів до майбутньої трудової діяльності. У зв’язку з цим в гімназії проводяться загальношкільні трудові акції: «Квіти до класної кімнати», «Турбота» (допомога людям похилого віку на присадибних ділянках), «Листя», ,«Квітуче подвір’я школи», участь у Всеукраїнській толоці (прибирання сміття у міському гідропарку та на березі р.Снов).
ІV. Ціннісне ставлення до природи
Виховними досягненнями цього напрямку є усвідомлення вихованцями себе як невід’ємної частини природи, вироблення навичок природоохоронної поведінки. В зв’язку з цим у гімназії розроблено план екологічних та природоохоронних заходів, проходять загальношкільні екологічні акції «Саджаємо дерева – відроджуємо землю», «Годівничка», «Чисте подвір”я». Упродовж року здійснюються екологічні, ботанічні екскурсії до лісу, річки, на місцеву метеостанцію.
V. Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави
З метою виховання ціннісного ставлення до суспільства і держави, почуття поваги та гордості до рідного краю, народу, мови класними керівниками проводяться виховні заходи, присвячені Дню революції гідності, Дню Соборності України, пам’яті Героїв Крут, до Дня пам’яті та примирення, річниці Голодомору, Дня пам”яті жертв політичних репресій та ін. Під час їх підготовки та проведення широко використовуються нові матеріали та документи Українського інституту національної пам”яті, фото- та кіно матеріали.
VІ. Ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва
Традиційними в гімназії стали години спілкування «Хвилини з мистецтвом», віртуальні мандрівки музеями та картинними галереями України та світу, виставки-конкурси малюнків та стіннівок різноманітної тематики, конкурси фотографій та мистецьких презентацій, конкурс «Голос гімназії», День етностилю, флеш-моби, конкурси декламаторів та ін..
Позакласна робота з художньо-естетичного напряму представлена також роботою гуртків: вокального (керівник Єрмак М.М.), «Азбука домашнього господарювання» (керівник Талаш Т.В.), «Юних кореспондентів»(Водоп’ян С.В.) , театрального (Легеза Л.А.), спортивно- хореографічної студії (керівник Коляко С.М.). Усі гуртки мають постійний склад учнів, відзначаються досить високими результатами за підсумками районних, обласних та Всеукраїнських конкурсів.
Силами учнів оформлюються виставки та виготовляються подарунки до тематичних та календарних свят, пам’ятних дат, благодійні ярмарки –продажі.
Гуртківці Талаш Т.В. беруть активну участь у Всеукраїнських творчих конкурсах.
Одним з пріоритетних напрямків виховної діяльності залишається правове та превентивне виховання учнів. Протягом навчального року діютьнаркопост та рада профілактики. В грудні проходять заходи врамках Всеукраїнського тижня правознавства: конкурс малюнків «Мої права»; конкурс на кращого знавця права, зустрічі з працівниками правоохоронних органів та районного Центру соціальних служб для дітей та молоді, години спілкування на тему «Молодь і протиправна поведінка», правові тренінги та практикуми .
У гімназії створений батьківський комітет, працюють Рада гімназії та піклувальна рада. 2 рази на рік проходять загальношкільні батьківські збори, де розглядались питання про виховання культури поведінки учнів, формування навичок мовної культури. Відбуваються засідання батьківського клубу «Родинна просвіта». Класні керівники практикують лекторії для батьків з питань виховання, консультації з приводу навчання дітей, діагностування з метою виявлення рівня освіченості батьків. Налагоджена тісна співпраця з батьками учнів під час проведення ремонту класних приміщень, заготівлі дров тощо.
Організація виховної роботи неможлива без тісної взаємодії з психологічною службою гімназії. Так практичним психологом Тищенко О.В. протягом навчального року досліджуються рівень адаптації першокласників до навчання в нових умовах; застосовуються різноманітні форми роботи з учнями, схильними до девіантної поведінки та тими, що перебувають на внутрішньо гімназійному обліку; досліджуються умови виховання та навчання дітей-сиріт та тих, що перебувають під опікою; у вигляді практичних семінарів здійснюється психологічна просвіта педагогів; у формі індивідуальних та групових занять надається консультаційна допомога учням та їх батькам.
Одним із пріоритетних напрямків в роботі гімназії є національно-патріотичне виховання.
Від самого початку агресії Росії на Сході України старшокласники виступили з ініціативою організації волонтерських загонів та надання допомоги бійцям в АТО. Налагоджена співпраця з волонтерами «Жіночої Сотні Чернігівщини» та волонтерами Корюківщини.
Зустріч з волонтерами «Жіночої Сотні»
Починаючи з 2015 року гімназистами виготовлено 13 маскувальних сіток.
Організовуються благодійні ярмарки, кошти від яких спрямовуються на надання посильної допомоги бійцям батальйону «Айдар», 30-ї та 75-ї бригад.
Подарунки бійцям
Бійці батальйону спецпризначення «Чернігів»
З метою вшанування пам’яті воїнів, які віддали життя за незалежність і територіальну цілісність України, проявили героїзм у бойових діях при проведенні антитерористичної операції на сході України проводятьсяУроки мужності, години спілкування, засідання «круглих столів», бібліотечні уроки за темами: «Захисти мир на Землі», «Історії героїв війни: «Ми боролись за українську землю», «Український солдат: хоробрість, воля, взаємодопомога, самовідданість, патріотизм», «Захист Вітчизни — обов'язок громадянина». Організовані спортивні свята до Дня Захисника України «Нам заповідана мужність», до Дня Збройних Сил України «Ми – нащадки славних козаків.
У вересні до Всесвітнього Дня миру відбувається флеш-моб – захід, що вже став традиційним у гімназії.
Традиційний конкурс української патріотичної пісні
З метою виховання духовно та фізично розвиненого юного покоління на історично сформованих засадах козацького світогляду та здорового способу життя в Україні проводиться патріотична військово-спортивна гра «Сокіл (Джура)».
Рій козацький «Чупрундир» бере участь в цій грі з 2010 року.
Вихованці змагаються з традиційних козацьких видах фізичної культури, спорту та військових уміннях, осягають секрети козацької кухні, здорового способу життя, козацької медицини, знахарства. Результатом стали зміцнення та розвиток дружби між дітьми та юнацтвом, любов до національних традицій козацтва. В обласному етапі гри 2017 року гімназисти посіли IY місце серед 33 команд-учасниць.
Рій козацький «Чупрундир»